Mjukvaror för miljöredovisning
Opsis mjukvarupaket EnviMan är ett moduluppbyggt system för industriella applikationer. Den kompletta EnviMan-mjukvaran erbjuder ett flertal program för datainsamling, rapportering, presentation och statistiska funktioner, liksom lokal eller fjärrstyrd kommunikation med externa datorsystem.
Hårdvara för datainsamling
Opsis erbjuder en bred produktlinje för integrering av data från olika externa sensorer i Opsis mätsystem. Flera lösningar till systemintegration är möjlig:
– Externa sensorer kopplade till Opsis gasanalysatorer.
– Fristående Opsis dataloggrar, oberoende av gasanalysatorer.
– Gränssnitt mellan Opsis system eller fristående dataloggrar och olika datahanteringssystem, inklusive Opsis eget produktsortiment.
Opsis datalogger modell DL256 är utvecklad för modern datainsamling. Dataloggern hanterar både analoga och digitala in- och utsignaler liksom seriell kommunikation med hårdvara och sensorer. Systemet stödjer ett stort antal seriella protokoll.
In- och utsignaler
-systemet är utvecklat för att hantera analoga in- och utsignaler, digitala in- och utsignaler, sensorer med seriell kommunikation och industriella protokoll.
Datainsamling, validering och presentation
EnviMan ComVisioner erbjuder datahantering i realtid, d.v.s. ringer upp mätstationer enligt ett på förhand givet schema och lagrar datan i databaser. Datan kan sedan presenteras i grafer eller tabeller. Automatisk datavalidering kan aktiveras genom script och alarm kan genereras för speciella kriterier. Avancerade matematiska och logiska funktioner kan användas för att generera sekundära variabler (passar för PEMS (Predictive Emission Monitoring Systems)).
tillhandahålls som en klientserver där ComServer används för datainsamling och ComVisioner-klienterna används för datapresentation.
Avancerad datapresentation och rapportering
EnviMan Reporter är ett kraftfullt verktyg för presentation, rapportgenerering och avancerad statistisk analys för CEM-data. Den är utvecklad för att användas med Opsis mätsystem och dataloggrar men kan också användas för annan typ av mätdata. Reporter kan kombinera data från flera mätplatser, presentera data i grafer genom att använda olika villkor och utföra varierad statistisk analys. Data kan presenteras i grafer som tidsserier, frekvensfördelning, korrelationsgrafer, tidsfördelningar, vindrosor och Breuer-diagram. Vid sidan av graferna kan data presenteras som numeriska tabeller.
EnviMan Reporter har en makrofunktion som gör det möjligt att lägga upp favoritpresentationer i ett makro för att skapa automatiska rapporter. Rapporterna kan genereras i olika format, som Excel, HTML-tabeller, ASCII-filer, JPEG, GIF och Bitmap.
Skicka och ta emot tidsserier
EnviMan ExporterImporter kan skicka och läsa data i tidsserier genom standardiserad FTP (File Transfer Protocol). Speciella funktioner för att exportera data till standarddatabaser kan implementeras.
Internet-presentation
Datapresentation på Internet/Intranet är möjligt på flera olika sätt. EnviScheduler används för att Reporter ska skapa JPEG-grafer och HTML-tabeller som ska överföras via FTP till webb-servrar för presentation.
EnviMan Sitebuilder används på liknande sätt som EnviScheduler, men Sitebuilder har ytterligare en funktion, att skapa layouten på HTML-sidan för presentation på Internet.
EnviWeb används för att visa väderprognoser på Internet. Med denna applikation kan användaren skapa en karta inklusive vädersymboler som moln, regn, dimma, vindriktning och olika solsymboler. Väderprognoser från leverantörer sammanställs automatiskt till väderkartor som presenterar flera prognoser.
CEM-rapportering
EnviMan ReporterManager är ett verktyg för datahantering enligt EU-direktivet för avfallsförbränningsanläggningar (2000/76/EC). Mjukvaran möter de krav på datahantering och rapportering som EU ställt. Vid sidan av de obligatoriska rapporterna kan ReporterManager också generera andra, liknande rapporter, som rapporter till lokala myndigheter.
Mer information
Kontakta Opsis för ytterligare information om EnviMan mjukvarupaket.